دسته بندی : انسانی

انتشارات میلاد ناصح زاده

آخرین بروزرسانی : 09 اسفند، 1402

10 رشته پر درآمد در رشته‌ی انسانیبدون شک یکی از مهمترین نکات در انتخاب رشته­ی تحصیلی به جهت ادامه­‌ی تحصیل برای تمامی داوطلبین ، آینده‌­ی شغلی ، جایگاه و موقعیت مالی آن شغل در آینده است.در این نوشتار قصد داریم 10 رشته پر درآمد در رشته انسانی را با تمام نکات مهم مربوط به آن به شما معرفی کنیم.

پیش نیاز !
آنچه پیش از بررسی 10 رشته پر درآمد در رشته انسانی بهتر است بدانید و به آن توجه کنید ، این است که بدون شک نمی­توان الگویی قطعی به دست آورد و مدعی شد که وضعیت درآمدی هر رشته دقیقا به چه صورت خواهد بود.
زیرا مقولات زیادی همچون میزان علاقه­‌ی داوطلب به رشته ، متخصص یا غیر متخصص بودن هر فرد در رشته­ای که در آن تحصیل کرده ، استعداد های افراد و غیره و غیره بر روی این مساله تاثیرگذار خواهد بود.درواقع ممکن است فردی با رشته‌­ای که شما اصلا اسم آن را نشنیده‌­اید به یک موقعیت شغلی و درآمد عالی برسد و فردی دیگر با رشته­‌ای بسیار مشهور و به ظاهر جذاب ، نه شغلی داشته باشد و نه درآمدی !

درباره­‌ی درآمد رشته‌های انسانی

آنچه در این نوشتار درباره‌­ی 10 رشته پر درآمد انسانی مطرح می­شود ، بدون شک نمی­تواند حاوی عددی دقیق از حقوق دریافتی در این رشته­‌ها باشد زیرا این ها اغلب رشته‌­های پول ساز هستند ! هیچ رشته­‌ی پول‌سازی ، اصولا به یک وضعیت ثابت درآمدی مشخص ختم نمی­شود که اگر می­شد ، پولساز نبود ! این ها اصطلاحا رشته­‎‌‌های حقوق ثابتی نیستند !

پس چرا خواندن چنین مقاله­ای مفید است ؟

در وهله‌­ی اول شما با 10 رشته­‌ی دانشگاهی آشنا خواهید شد.البته توجه داشته باشید که در این نوشتار قرار نیست به سراغ جزئیاتی از قبیل فلان رشته چیست یا دروس دوره­‌ی کارشناسی آن چیست حرفی بزنیم و صرفا قرار است موقعیت شغلی و درآمدی هر رشته بررسی شود.آن اطلاعات احتمالا هرجا که بروید پیدا می­شود ؛ اینجا اما قرار است اطلاعاتی به دست آورید که در جای دیگری پیدا نمی­کنید.
نکته‌­ی دیگر این است که در برخی از رشته‌­ها تعداد بیشتری از افراد به وضعیت شغلی و درآمدی بهتری می­رسند و دانستن چرایی این موضوع می­تواند جالب باشد که چرا برخی رشته­‌ها می­توانند لقب 10 رشته­‌ی پردرآمد رشته انسانی را داشته باشند.

10 رشته پر درآمد در رشته­‌ی انسانی

1.رشنه حقوق 

حقوق را شاید بتوان پرطرفدارترین رشته­‌ی علوم انسانی در میان داوطلبان این گروه آزمایش معرفی کرد ؛ پر شدن ظرفیت دانشگاه‌­های سراسر کشور در رشته­‌ی حقوق در رتبه­‌های پایین و بیشترین ترازها ، نشان­ دهنده‌­ی همین مساله است.
دانشجویان حقوق پس از گذراندن واحد های مطالعاتی خود در دوره­‌ی کارشناسی – که اتفاقا درس های آسانی هم نیست و به حافظه و نیروی ذهنی بالایی نیاز دارد – لیسانس حقوق دارند اما به هیچ عنوان حقوق دان یا وکیل به حساب نمی­آیند !
در واقع تصویر رویایی داوطلبین از وکیل شدن ، داشتن دفتر وکالت ، دفاتر حقوقی و غیره ، به هیچ عنوان با گرفتن مدرک کارشناسی برآورده نمی­شود و نیازمند توانایی‌­هایی نیز هست !

آنچه می­خوانیم در برابر آنچه انجام می­دهیم درباره رشته انسانی

ممکن است یک مهندس کامپیوتر ادعا کند آنچه در دانشگاه تحت عنوان تئوری می­خواند ، در نهایت کاربرد چندانی برای او ندارد اما درباره­‌ی رشته‌­ی حقوق به هیچ عنوان اینگونه نیست.تقریبا تمام آنچه یک دانشجوی حقوق مطالعه می­کند ، بسته به اینکه در چه حوزه­ای وارد کار شده باشد ، برای او کارآمد خواهد بود.وکالت ، کارشناس حقوق قضایی ، قضاوت ، دستیار حقوقی ، منشی دادگاه ، کارشناس رسمی دادگستری ، فرقی نمی­کند در نهایت ماده‌­ی اولیه­‌ی حقوقدادن همان چیزی است که تحت عنوان تئوری و قوانین حقوقی در دانشگاه آموخته است.اما شغل نهایی او صرفا استفاده از این تئوری­‌ها نیست.در واقع به هیچ عنوان موفق بودن یک حقوقدان با داشتن اطلاعات نیست خصوصا در حوزه­ی وکالت که معمولا حوزه­‌ی مورد علاقه‌­ی افراد برای انتخاب کردن رشته­‌ی حقوق است.

 


توانایی­‌های مورد نیاز برای ورود به بازار کار حقوق

یک حقوق دان یا یک وکیل ، به قدرت استدلال و توان سخنوری بالا ، جسارتی خاص ، و صدالبته علاقه‌­مند بودن به بحث و مذاکره و حتی گاها درگیری ! برای رعایت و حفظ قانون است.شاید تمام آنچه که در دوره­‌ی کارشناسی رشته­‌ی حقوق به عنوان تئوری بیاموزید در حین کار نیازتان باشد ، اما اصلا کافی نیست !


🔶از کجا بفهمم به درد خوندن حقوق می­خورم یا نه ؟ استعدادشو دارم یا نه ؟ جوگیر نشم اشتباه کنم !

ابتدا به ساکن نیاز به تاکید بر این نکته هست که اصولا تعداد زیادی از دانش­آموزان ، رشته­‌ی انسانی را انتخاب می­کنند که حقوق بخوانند ! اصلا هدف اصلی­شان همین است.دلیل این است که به طور طبیعی بحث درباره­‌ی رشته­‌ی حقوق ، همواره در بین دانش‌­آموزان و دبیران رشته‌­ی انسانی داغ بوده و به نوعی به عنوان بهترین رشته‌­ی دانشگاهی در گروه آزمایشی انسانی شناخته می‌­شود بنابراین احتمال اینکه تحت تاثیر این جو دست به انتخاب بزنی و اشتباه کنی ، بسیار زیاد است !
اگر علاقه داری به قول معروف با انسان­‌ها سر و کله بزنی ، روحیه‌­ای جنگجو داری ، توانی نسبتا مناسب برای سخنوری داری و از همه مهمتر زندگی کردن در حیطه­‌ی عمومی و در بین مردم و توجه به دغدغه‌­های آنها برایت جذاب است ، حقوق می­تواند انتخاب خوبی برای تو باشد.


آزمون وکالت

اگر می­خواهید وکیل پایه یک دادگستری باشید ، باید از پس آزمون سخت وکالت بر بیایید و خبر خوب برای تعداد زیادی از داوطلبین این است که به هیچ عنوان مهم نیست که مدرک لیسانس شما در چه دانشگاهی بوده باشد و به سادگی می­توانید با لیسانس حقوق در این آزمون شرکت کنید.اما در نظر بگیرید که به طور کلی موفقیت در این آزمون به هیچ عنوان کار راحتی نیست و برای اینکه متوجه پیچیدگی داستان باشید شاید توجه به این نکته جالب باشد که در سال‌­های گذشته بارها پیش آمده که در یک آزمون وکالت افرادی که به نتیجه‌ی مورد نظر رسیدند همگی از دانشگاه‌­های برتر کشور نبودند و اتفاقا در برخی سال‌ها افرادی که مدرک لیسانس چندان معتبری نداشتند ، بیشتر از فارغ‌­التحصیلان دانشگاه‌­های برتر نتیجه گرفته‌­اند.

 

 موقعیت شغلی و درآمدی رشته حقوق

بزرگی زمانی گفته است که تا زمانی که بشر به صورت جمعی زندگی کند ، نزاع بین افراد هم باقی خواهد بود و از همین جمله­‌ی ساده می­توان نتیجه گرفت وکلا و حقوق دانان همواره کاری برای انجام دادن خواهند داشت !
تنوع موقعیت شغلی برای یک وکیل را تا حدودی بررسی کردیم و به نظر واضح می­آید که حقوق دانان – خصوصا وکلا – از جایگاه و اعتباری ویژه در جامعه برخوردارند.
از نقطه نظر درآمدی ، وکلا و مشاورین حقوقی ، درآمدی از مقیاس متوسط به بالا تا بالاترین میزان درآمدی در جامعه خواهند رسید.رسیدن به مراتب بالای درآمدی برای وکلا به وضعیت پیچیده­‌ی آزمون وکالت ، میزان شهرت که کاملا وابسته به توانایی­‌های فردی یک وکیل است نه دانش او ، شهری که در آن دفتر وکالت باز کرده و عوامل فرعی دیگری بستگی دارد.اما اصولا پرونده‌های ملکی و مربوط به ازدواج و طلاق باعث می­شود وکلا درآمد مناسبی داشته باشند.

 

2.روانشناسی

یکی دیگر از رشته­‌های پرطرفدار در گروه آزمایشی انسانی ، بدون شک روانشناسی است.هر ساله تعداد بسیار زیادی از داوطلبان رشته­‌ی انسانی ، با رتبه­‌های برتر ، به قصد ادامه تحصیل در این رشته وارد فضای دانشگاهی می­شوند.این رشته را به جرات می­توان جز 10 رشته پر درآمد انسانی به حساب آورد.

آنچه می­خوانیم در برابر آنچه انجام می­دهیم در رشته روانشناسی

اگر قرار باشد درباره­‌ی یک روانشناس موفق صحبت کنیم ، باید بر روی این نکته تاکید کرد که تمام آنچه به عنوان تئوری در کل دوره­ی دانشگاه‌ی به یک دانشجوی روانشناسی آموزش داده می­شود ، به عنوان ابزار ، تاثیری بسیار مهم در آینده­‌ی او و موفقیتش در حوزه‌­ی روانشناسی دارد.اما از طرف دیگر ، هر ساله با تعداد بسیار زیادی از دانشجویان روانشناسی مواحه هستیم که با اطلاعاتی بسیار گسترده در این حوزه از دانشگاه فارغ التحصیل می­شوند اما در نهایت نمی­توان ایشان را یک روانشناس موفق در نظر گرفت ! دلیل این امر این است که یک روانشناس موفق پیش از هر چیز نیازمند قدرت بالایی برای درک دیگران ، توانی بالا برای برقراری ارتباط ، و توانی شگفت ­انگیز برای گوش کردن دارد و در نهایت ذهنی آماده و پر توان برای تحلیل داشته باشد.تمام آنچه آموخته است صرفا زمانی تحت عنوان ابزار کارایی دارد که از این ویژگی­‌های مهم برخوردار باشد.